Babské rady proti nadýmání

Možná jste zapomněli na některé osvědčené babské rady! Pojďme si je připomenout a třeba vás odzkoušené triky zbaví nepříjemných potíží.
Vsaďte na kmín
Vhodně zvolené koření může zlepšit trávení a minimalizovat nepříjemné bolesti. Kmín je účinným pomocníkem proti nadýmání a plynatosti a usnadní také trávení těžkých jídel. Je zdrojem vlákniny, minerálů (vápník, draslík, železo, měď, hořčík, zinek, mangan, selen) a vitamínů A, B, C, E a K. Má také silné antioxidační účinky, podporuje činnost žaludku a střev a zklidňuje podrážděný žaludek.
Pokud vás sužují potíže, doporučujeme vyzkoušet kmínový nálev nebo rozžvýkat pár zrnek samotného kmínu. Kmínový nálev navíc ocení i novopečené maminky, pomůže totiž zabránit nadýmání také u miminek.
- Jak připravit kmínový nálev?
- Stačí jednu čajovou lžičku kmínu rozdrtit v hmoždíři a zalít 250 ml vroucí vody. Čaj nechte louhovat přibližně 7 až 10 minut pod pokličkou a potom ho sceďte.
Úlevu přinesou běžné byliny
Proti nadýmání můžete také vyzkoušet různé bylinné kúry. Z léčebně využitelných bylin se v domácnosti připravují nálevy, výluhy případně tinktury. Mnoho běžně využívaných bylinek má blahodárné účinky na naše trávení.
- Fenykl má protikřečové vlastnosti a pomůže zklidnit bolest břicha způsobenou nadýmáním a plynatostí. Je vhodnou bylinkou pro děti i dospělé.
- Koriandr je léčivá bylinka s výraznou specifickou chutí. Kromě širokého využití ve světové kuchyni je také skvělým pomocníkem na zažívací potíže. Jíst se dají listy, stonky, kořeny i semínka. Právě listy a semena koriandru obsahují vysoké množství éterických olejů, které minimalizují plynatost a zmírňují bolesti žaludku. Koriandr má také příznivé účinky na činnost slinivky břišní.
- Majoránka urychluje trávení, povzbuzuje tvorbu žaludečních šťáv a působí proti nadýmání a křečím. Využití najde především u těžkých jídel, doporučuje se přidávat ji k luštěninám a při přípravě dietních jídel nahrazuje sůl.
- Anýz má antibakteriální účinky a jeho semena zmírňují nadýmání a zklidňují křeče. Pomůže také při průjmů nebo zácpě.
„Samoléčba bylinkami nebo jinou alternativní metodou je vítaným doplňkem ke stávající léčbě, kterou by však neměla narušovat ani ovlivňovat. V případě tzv. funkčních onemocnění, kdy jsme nebyli schopni nalézt organické postižení trávicí soustavy, takže se jedná zjednodušeně o psychosomatické potíže, mohou být metody alternativní medicíny stejně účinné jako klasické prášky na předpis.” - MUDr. Jan Král, Ph.D. MBA.1
Soustřeďte se na jídlo
Vyvarujte se mluvení u jídla, hltání, přejídání a pití při jídle. Jezte v klidu, nespěchejte a vnímejte, co jíte. V opačném případě se do těla dostává nadměrné množství vzduchu, které následně způsobuje nadýmání, plynatost a křeče v břiše. Díky pomalému žvýkání každého sousta se do těla nedostane tolik vzduchu. Vy tak můžete snadno minimalizovat potíže.
Dodržujte pitný režim
Předejít potížím můžete dodržováním pravidelného pitného režimu. Pít byste měli už od rána a před spaním zase naopak pití omezit. Kolik tekutin byste za den měli vypít? Řídit se můžete jednoduchým výpočtem: na každých 15 kg hmotnosti byste měli vypít 0,5 l tekutin.2 Berte v potaz, že jde o průměrnou denní potřebu. Pokud budete mít žízeň, je to pro vás jasný signál, že tělo potřebuje přijmout tekutiny. Pro zmírnění potíží s nadýmáním se vyvarujte konzumaci sycených nápojů, nápojů s umělými sladidly a alkoholu.
Horký obklad uleví od bolesti
Pokud vás sužuje nepříjemná bolest, doporučujeme zkusit obyčejný teplý obklad. Do teplé vody přidejte citronovou šťávu a ocet, namočený ručník nebo utěrku pořádně vymáchejte a přiložte na břicho.
Vyzkoušeli jste babské rady, a i přes to vás potíže stále trápí? Nespoléhejte na to, že bolest břicha, nadměrné nadýmání nebo plynatost odezní. Pokud vás těmito příznaky trpíte dlouhodobě, je nutné vyhledat odbornou lékařskou pomoc.
Zdroje:
- https://www.denik.cz/zdravi/lekar-vysvetlil-co-spusti-peklo-v-zaludku-i-strevech-21220323.html
- https://www.nzip.cz/clanek/1404-kolik-tekutin-potrebuje-lidske-telo