Bolest břicha po jídle: Příčiny, tipy a prevence
Bolest břicha po jídle je nepříjemným problémem, který ovlivňuje každodenní pohodu i celkovou kvalitu života. Správná funkce zažívacího ústrojí je přitom klíčová pro udržení celkového zdraví a vitality. A přestože bolesti nemusí být silné ani zdlouhavé, rozhodně nikdy nejsou normální a pokud se dostavují pravidelně, měli byste je začít řešit.
Nejčastější příčiny bolesti břicha po jídle
Existuje hned několik faktorů, které je mohou způsobit. Mezi nejčastější patří:
- nadýmání a nadměrná tvorba plynu,
- strava bohatá na nestravitelné sacharidy a vlákninu,
- přejídání se,
- nedostatek trávicích enzymů,
- a syndrom dráždivého tračníku (IBS).
Jak vidíte, za většinou potíží stojí nevhodná skladba nebo množství stravy. Důležité je si ale uvědomit, že zažívací potíže nejsou omezené jen na fyzické příčiny. Nesmíme opomíjet vliv, který má na naše fyzické fungování stres a další psychická zátěž.
Jak bolesti břicha efektivně zmírnit
V případě, že se vám problémy se zažíváním vracejí, existuje hned několik kroků, které můžete udělat i bez konzultace s lékařem.
Zapracujte na svých stravovacích návycích.
- Snažte se jíst pravidelně a dodržovat vyváženou stravu bohatou na vlákninu, čerstvé ovoce a zeleninu.
- Místo konzumace jedné velké porce se snažte jíst menší porce po celý den. Jednak tím efektivně snížíte nárazové přetěžování trávicího systému, jednak podpoříte celkový metabolismus svého těla.
- Věnujte konzumaci jídla dostatek času a pozornosti. Pomalé a důkladné žvýkání potravy totiž usnadňuje její trávení a zároveň funguje jako efektivní prevence přejídání, protože žaludek bude mít dostatek času informovat váš mozek, že už jste skutečně sytí.
- Pečlivě sledujte, co jíte a snažte se omezit potraviny, které u vás potíže spouštějí. Obecně se doporučuje vyhýbat většímu množství luštěnin nebo zbytečně tučným jídlům.
Mimochodem na toto téma jsme už pro vás připravili článek plný praktických rad.
Podpořte samotný proces trávení
Vedle rozumnějšího jídelníčku se svému zažívání zavděčíte:
- Dostatečným pitným režimem – nejlepší možností je čistá voda. Slazené vody můžete nahradit čerstvou ovocnou či zeleninovou šťávou i čaji.
- Pravidelnou fyzickou aktivitou – stačí pravidelné procházky, už 6 000 kroků denně zlepší vaši kondici i metabolismus. Navíc efektivně zmírníte napětí ve vašem trávicím traktu.
- Naučte se pracovat se stresem – úplně se mu nevyhnete, existuje ale celá řada technik, jak stresové situace zmírnit a jak je celkově lépe zvládat.
Vhodné doplňky stravy a léčivé přípravky
Dalším účinným pomocníkem jsou vhodné doplňky stravy, které podpoří vaše dosavadní snažení zlepšit životosprávu, rozhodně ji ale nenahrazují.
Mezi vhodné doplňky patří například probiotika nebo preparáty na podporu trávení, které pomohou vašim střevům dostat se zpět do formy.
Sáhnout můžete i po vyloženě léčivých přípravcích. Jako je náš Permisan. Jde o rostlinný léčivý přípravek používaný k úlevě od příznaků nezávažných křečí trávicího traktu, nadýmání a bolesti břicha. Permisan ® je lék k vnitřnímu užití. Účinnou látkou je silice máty peprné. Před užitím čtěte pečlivě příbalovou informaci.
Mějte na paměti, že je důležité si být vědom příčin zažívacích obtíží a přijmout opatření k jejich zmírnění. Pokud se příznaky vracejí i po delším dodržování zdravého režimu, neotálejte s návštěvou lékaře.
zdroje:
https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/bolest-bricha-druhy-priciny-a-lecba/
https://medicspark.cz/priznaky/bolest-bricha-po-jidle/
https://shop.masticha.cz/bolest-zaludku
Přejít zpět