Jak se zbavit nadýmání: příčiny a řešení
Příčiny nadýmání a nadměrné plynatosti mohou být různé – od potravinových intolerancí přes zvládání stresu až po závažnější onemocnění. Prozradíme vám, co všechno může nadýmání způsobit a jaká jsou možná řešení.
Špatně stravitelné cukry vedou k produkci plynu
Potraviny obsahující složité cukry jsou pro naše tělo obtížně stravitelné. Jde například o škrob, celulózu nebo glykogen. U těchto cukrů dochází v tlustém střevě k fermentaci bakteriemi. Přemnožené kvasinky pak ve střevech způsobují nadměrnou produkci plynu.
Pokud vás trápí podobné nepříjemnosti, je vhodné dodržovat dietu s nízkým obsahem těchto cukrů a vyhýbat se potravinám, které je obsahují. Nezapomeňte ale dlouhodobé problémy konzultovat s odborníkem.
Velké množství vlákniny může uškodit
Potrápit vaše trávení mohou i potraviny bohaté na vlákninu. Luštěniny, ovoce, zelenina nebo celozrnné výrobky jsou nezbytné pro správné fungování trávicího systému. Při jejich nadměrné konzumaci ale může docházet k nadýmání a plynatosti.
Pro zmírnění těchto problémů se doporučuje přijímat vlákninu postupně a její dávku pomalu zvyšovat. Aby se vláknina mohla správně vstřebat, dodržujte zvýšený příjem tekutin.
Bublinky vás nafouknou
Pozor si dejte také na sycené nápoje. Obsahují totiž velké množství oxidu uhličitého. Jeho nadměrná konzumace způsobuje pocit nafouknutí, bolesti břicha, nadýmání nebo plynatost.
Sycené nápoje s přidaným cukrem vás mohou potrápit ještě víc. Zkuste je proto vyměnit za neperlivou vodu nebo čaj. Pokud si přece jen chcete vychutnat sycený nápoj, pijte ho pomalu a v menších dávkách. Tělo se tak postupně přizpůsobí obsahu oxidu uhličitého obsaženého v nápoji.
Stres ovlivňuje trávicí procesy
Nadýmání a plynatost může být důsledkem stresu. Ve stresových situacích produkuje náš organismus hormony (adrenalin a kortizol), které ovlivňují proces trávení. Aby se tělo zvládlo vypořádat se stresovou situací, začne šetřit energii. To se projevuje zpomalením trávení, které způsobuje nadýmání nebo pocit plnosti.
Pokud jsme ve stresu, přirozeně také konzumujeme více sladkostí nebo tučných jídel, která trávicí problémy ještě prohloubí.
Je proto důležité snažit se snížit úroveň stresu – zkusit můžete třeba jógu, meditaci nebo dechová cvičení.
Možná máte syndrom dráždivého tračníku
IBS (Irritable Bowel Syndrome) je chronický stav charakterizovaný nevolností, bolestmi břicha, průjmy, zácpou a nadýmáním. U pacientů se syndromem dráždivého tračníku může být nadýmání způsobeno zvýšenou citlivostí střevního traktu na plyn, která je důsledkem poruchy motility střev.
Další příčinou nadýmání může být nerovnováha mikrobiomu střev - zjednodušeně mezi “dobrými” a “špatnými” bakteriemi. Dysbióza může způsobit bolest břicha, průjem i zácpu. Doporučuje se proto vyvarovat se potravinám způsobujících plynatost (např. luštěniny a některé druhy zeleniny). Užitečné může být užívání probiotik.
Zkuste jíst pomalu, méně a pravidelně se hýbat
Nejprve zkuste do jídelníčku zařadit potraviny, které nadýmání zmírňují (třeba banány nebo jogurty s probiotiky). Důležité je jíst pomalu, pořádně žvýkat a nejíst příliš velké porce.
Kromě toho do své rutiny zařaďte pravidelný pohyb a dbejte na dostatek spánku.
Potíže řešte včas
Pokud se potýkáte s nadýmáním, je důležité identifikovat příčinu a vyhnout se faktorům, které problém způsobují. Možná bude nutné udělat změny ve stravování a životním stylu. Pokud vaše potíže přetrvávají i nadále, doporučujeme navštívit lékaře.
Zdroje:
https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/irritable-bowel-syndrome
https://farmaciepropraxi.cz/pdfs/lek/2018/04/08.pdf
https://www.novinky.cz/clanek/zena-zdravi-pri-nadymani-se-musi-upravit-jidelnicek-40101636
Foto:
https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/couple-doing-sport-together-on-street-1775826209
Přejít zpět