Se syndromem dráždivého tračníku pomůže změna ve stravování i životosprávě
Syndrom dráždivého tračníku (IBS) je střevní porucha, která postihuje až 15 % populace1. Pro zajímavost – ženy trápí IBS 2× častěji než muže2.
Mezi jeho nejčastější příznaky patří stále se vracející:
- bolesti a křeče v oblasti břicha,
- nadýmání,
- nebo chronická zácpa i průjem.
Jedním z faktorů, které mohou projevy IBS ovlivňovat, jsou právě stravovací návyky. V tomto článku se podíváme na to, jaké změny ve stravě a životním stylu vám pomohou minimalizovat nepříjemné příznaky tohoto syndromu.
Tři rady na začátek
Získat kontrolu nad svými stravovacími návyky může být trochu oříšek. A ač vám naše úvodní rady budou možná připadat triviální, věřte, že i malá změna může znamenat velké výsledky!
RADA PRVNÍ: Začněte si vést potravinový deník
Nejdřív musíte totiž zjistit, na čem jste, abyste věděli, kde třeba děláte chyby. V tom je velkým pomocníkem tzv. potravinový deník. Ten by měl obsahovat každodenní záznamy o tom, kdy a ideálně i kolik jste čeho snědli i vypili.
Poctivě vedené záznamy vám pomohou:
- získat reálný přehled o vašich stravovacích návycích,
- identifikovat potraviny, které mohou vyvolávat nežádoucí příznaky,
- odhalit problematické vzorce (nedostatečné pití, přejídání na noc, apod.
RADA DRUHÁ: Zařaďte pohyb do svého každodenního života
Protože zdravý životní styl zkrátka není jen o jídle. Ve vašem životě by neměl chybět pravidelný pohyb. Kromě toho, že uděláte něco pro svou kondici, ulevíte svému tělu od stresu – jednoho z možných původců vzniku IBS. Navíc tak budete předcházet i dalším zdravotním rizikům.
Nepředstavujte si hned hodiny v posilovně. Zařadit můžete procházky cestou do práce, nebo doma zkusit pár minut protahovacích cvičení, za které vám vaše tělo určitě poděkuje.
RADA TŘETÍ: Začněte zase poctivě spát
Muži potřebují pro dostatečnou regeneraci 7–8 hodin, ženy dokonce až 9 hodin spánku. Kromě skvělých estetických účinků na vaši pleť se s pravidelným spánkovým režimem dostaví také:
- snížení hladu a s ním i rizika vzniku nadváhy,
- zvýšení odolnosti proti stresu,
- celkově lepší soustředění.
Nebojte se své poznatky probrat s nutričním terapeutem, který vámi nasbírané informace určitě ocení a jeho doporučení budou o to přesnější.
Mějte také na paměti, že každý jedinec je individuální a co funguje pro jednoho, nemusí nutně fungovat pro druhého. Je tedy důležité najít optimální přístup, který vám vyhovuje nejlépe.
Jaké potraviny zařadit při IBS?
Abyste podpořili správné fungování vašich střev, měli byste do svého jídelníčku zařadit potraviny bohaté na probiotika, která dokáží přispět ke zklidnění střevního traktu. Najdete je v jogurtech, kefíru nebo kvašené zelenině.
Kvalitu zažívání i zdraví střev významně ovlivňuje i dostatečný příjem rostlinné vlákniny. Najdete ji v ovesných vločkách, luštěninách, čerstvém ovoci i zelenině. Vyzkoušet můžete i její rozpustnou verzi – psyllium, kterou můžete přidávat do různých receptů.
V případě potřeby existují také různé doplňky stravy, které mohou pomoci příznaky IBS výrazně zmírnit. Takovým doplňkem je právě náš Permisan. Ten využívá účinky silic máty peprné. Jeho tobolky jsou navrženy tak, aby začaly uvolňovat silice až v tenkém střevě, kde ulevují od křečí, nadýmání a zvyšují vylučování žluče, která napomáhá správnému trávení.
A jaké potraviny naopak co nejvíc omezit?
Sem patří všechny potraviny a stimulanty, které vyvolávají podráždění střev a mohou tak přispět ke zhoršení projevů IBS. Bavíme se hlavně o hodně kořeněných jídlech, kávě a alkoholu.
Rozhodně se nemusíte bát, že vás čeká jen jídelníček plný nevýrazných chutí. Nebojte se experimentovat s nepálivými bylinkami, obilnou kávou a nealko koktejly.
Vliv tučných a sladkých potravin na střevní trakt je dalším faktorem, který je vhodné při IBS zohlednit. Příliš vysoký příjem tuků a cukrů může způsobit nestabilitu trávicího systému a vyvolat nepříjemné příznaky.
Zkuste smažená jídla nahradit jejich pečenou verzí. Chuť na sladké neignorujte a dopřejte si čerstvé ovoce. A tučné dezerty vyměňte za jejich odlehčené verze.
Přizpůsobení IBS neznamená přejít na náročnou dietu. Snažte se k úpravě stravování přistoupit zkrátka jako k objevování nových chutí, které jsou pro vás jako bonus zdravější. Je důležité mít personalizovaný přístup a sledovat, jak na vaše tělo reagují jednotlivé potraviny.
Zdroje:
1) https://www.prozeny.cz/clanek/drazdivy-tracnik-nemoc-strev-kterou-trpi-vystresovane-zeny-55515
2)https://is.muni.cz/th/y0p3o/Bakalarska_prace_IBS.pdf str. 20
https://www.medicinapropraxi.cz/pdfs/med/2018/01/13.pdf