Syndrom dráždivého tračníku – příčiny a příznaky
Jde o chronickou poruchu trávicího traktu
IBS (Irritable Bowel Syndrome) vede k porušení pohyblivosti střeva. Onemocnění může být způsobeno různými faktory, jako jsou stres, nevhodná strava nebo hormonální změny. Mezi příznaky IBS patří bolest břicha, nadýmání a zácpa nebo průjem. Tyto příznaky se vyskytují v různých kombinacích i intenzitách.
Přesné příčiny IBS nejsou zcela jasné
Mezi příčiny může patřit stres, nezdravá strava, porucha střevní mikroflóry a genetické faktory. Vědci se shodují, že syndrom dráždivého střeva ovlivňuje řada faktorů.
Je proto důležité nezapomínat na pravidelný pohyb, který podporuje střevní pohyblivost a zlepšuje trávení. Pomoc může změna jídelníčku – omezení konzumace alkoholu, kofeinu nebo umělých sladidel.
Jaké jsou příznaky?
IBS se u každého pacienta může projevovat jinak. Mezi nejčastější příznaky patří bolesti břicha a křeče. Objevit se mohou také psychické potíže.
Bolesti břicha mohou být mírné až silné a často se vyskytují ve spodní části břicha. Tyto příznaky mohou být doprovázeny nadýmáním, plynatostí, pocitem tlaku v břiše, nevolností, zvracením, průjmem, zácpou nebo střídáním průjmů a zácpy.
Kromě fyzických příznaků může syndrom dráždivého střeva způsobit také psychické potíže. Někteří pacienti se cítí vyčerpaní, podráždění nebo nespokojení. Zároveň se u nich někdy projevují úzkostné stavy nebo deprese. Tyto psychické problémy mohou být způsobeny tím, že pacienti s IBS nedokážou předvídat, kdy se příznaky onemocnění objeví a jak silné budou. To pak ovlivňuje celkovou kvalitu jejich života.
IBS se léčí u každého pacienta jinak
Léčba IBS závisí na konkrétních příznacích a potřebách pacienta. Kombinace změny stravy, psychoterapie a farmakoterapie může být účinná při snižování příznaků a zlepšení kvality života pacienta trpícího IBS.
Prvním krokem je obvykle změna stravy. Může jít o omezení konzumace tučných potravin, alkoholu, kofeinu a umělých sladidel.
Zvládání psychických příznaků IBS se řeší pomocí psychoterapie (např. kognitivně-behaviorální terapie). Ta může pacientům pomoci lépe zvládat stres a úzkost. Ke zmírnění bolesti a křečí mohou být užita antispasmodika, na regulaci stolice antidiarhoika nebo laxativa a ke zmírnění úzkostí a deprese spojených s IBS mohou být doporučena antidepresiva.
Prevenci zajistí hlavně pohyb a vyvážená strava
Syndromu dráždivého tračníku lze předejít hlavně zdravým životním stylem. To znamená pravidelně se hýbat, jíst vyváženou stravu bohatou na vlákninu a dodržovat pitný režim.
Vhodné je také omezit konzumaci potravin, které vám mohou způsobit nevolnost nebo průjem. Například alkohol, kofein nebo nadýmavé potraviny. Pokud zjistíte, že vám určité jídlo opakovaně nedělá dobře, vylučte ho ze svého jídelníčku.
Příjemným doplňkem zdravé životosprávy je také jóga, meditace nebo hluboké dýchání. Tyto relaxační techniky mohou pomoct zmírnit stres a uvolnit napětí v těle.
Pokud vám byl diagnostikován syndrom dráždivého tračníku, můžete k úlevě od příznaků (nezávažné křeče trávicího traktu, nadýmání a bolest břicha) užívat rostlinný léčivý přípravek Permisan. Více informací a kde ho koupit se dozvíte tady (https://www.permisan.cz/).
Přejít zpět